1Зошто пакуваните пуфери се категорија во пораст за малопродажба на патувања
Комерцијалната логика на пакуваната јакна е едноставна: таа го решава проблемот со пакувањето што го има секој патник, а речиси ниедна друга облека не го решава. Патникот сака топлина на дестинацијата, а не тежина во куферот; авиокомпанијата сака фри-парк што се вклопува во багажникот над главата; продавачот на облека на отворено сака облека од среден слој што се чува во ранец додека не му биде потребна. Истата јакна служи и за сите три, поради што пакуваните јакни станаа дел од малопродажбата за патувања, аеродромските концесии и пакетите за е-трговија.
За купувачите на големо, категоријата има две привлечни структурни својства. Прво, таа е во голема мера агностична за сезоната: јакните за пакување се продаваат во пролетните и есенските сезони на рамо, а не само во длабоката зима, што ја израмнува кривата на побарувачката и ги подобрува обртите на залихите. Второ, компресивното пакување драматично го намалува обемот на испорака - облеката за пакување со пердуви се компресира на дел од нејзиниот подигнат волумен, па дури и стандардната компресија со поли-кесички го намалува обемот на испорака за 40 до 60 проценти, што директно ги намалува трошоците за превоз по единица во контејнерските програми. Категоријата ги наградува фабриките што можат да одржуваат фини толеранции на лесни материјали, што е токму јазот во капацитетите што го одделува специјалистот за ултралесна облека од фабриката за општа горна облека.
2Дефинирање на „пакувано“: Броевите што купувачите треба да ги наведат
„Пакливо“ нема правна дефиниција, па затоа мора да биде дефинирано во вашиот технолошки пакет. Индустријата работи со три броја, а веродостојна спецификација ги вклучува сите нив.
Трите метрики што се важни
Вкупна тежина на облеката.Оригинален ултралесен пуфер за пакување тежи од 200 до 350 грама во големина L; лесен пуфер за патување тежи од 350 до 500 грама. Под околу 200 грама сте на премиум планинарска територија со 7D ткаенини и голема моќ на полнење - убави, скапи и лесни за оштетување. Повеќето патни програми се насочени кон 250 до 400 грама.
Спакуван волумен.Измерено во литри со јакната компресирана во нејзиниот џеб или вреќа за работи и стегната до повторувачки волумен, големината на пакувањето е бројката што ја продава јакната на полицата. Практична скала за референци: јакна од 400 грама со средно полнење се пакува до приближно 1,8 до 2,2 литри; добро изработена јакна од 300 грама со 800 полнење се пакува до околу 1,2 до 1,5 литри; најдобрите ултралесни цилиндри во класата се под еден литар. Димензиите на вреќата за работи во сантиметри го комуницираат истото во сликите на продавницата - цилиндар со големина приближно колку шише за вода од 500 мл е маркетиншката цел.
Сооднос на компресија.Поделен со волуменот на спакуваниот волумен, се мери колку ефикасно се компресира јакната и - што е клучно - колку добро се обновува. Типичните соодноси се од 1:4 до 1:6 за патните пуфери. Соодносот е помалку важен од обновувањето: јакна што се компресира брилијантно, но потребни се три дена за повторно да се навие, всушност не успеала во својата функција.
| Програмско ниво | Целна тежина (големина L) | Моќ на полнење | Тежина на полнење | Спакуван волумен | Типично позиционирање |
|---|---|---|---|---|---|
| Патување со вредност | 450 до 550 г | 600 FP | 130 до 160 г | 2,2 до 2,8 л | Малопродажба на големо, промотивни пакети |
| Основно патување | 320 до 420 г | 700 FP | 90 до 120 г | 1,5 до 2,0 л | Малопродажба на патувања, основен асортиман на е-трговија |
| Премиум ултралесен | 230 до 300 г | 800 FP | 70 до 95 г | 1,0 до 1,4 л | Специјалитет за надворешна употреба, премиум подарок |
| Врвен ред | < 230 г | 850 до 900 FP | 60 до 80 г | < 1,0 л | Планинарски брендови, хало производи |
Дијаграмот подолу покажува како истата класа на топлина се покажува низ целата скала - и зошто моќта на полнење, а не тежината на полнење, го прави тешкото кревање на спакуваната големина.
3Стратегија за полнење: Избор на топлина во однос на тежина и моќност на полнење
Моќта на полнење е бројката што ги регулира економичноста и перформансите на програмата за пакување во исто време. Таа го мери волуменот во кубни инчи што една унца пердуви го совладува под стандардизиран тест, така што поголемата моќ на полнење значи повеќе топлина по грам - и, за јакна за пакување, помалку материјал за компресија.Меѓународно биро за пердуви и пердувиГи објавува протоколите за тестирање во индустријата зад мерењето на моќноста на полнење и забележува дека пердувите, исто така, носат исклучителен профил на одржливост: нивната работа за проценка на животниот циклус откри дека пердувите имаат од 85 до 97 проценти помало влијание врз животната средина од полиестерот во сите анализирани категории и приближно 18 пати помало влијание врз климатските промени - корисен слој на приказна за туристичките брендови кои пласираат полесна потрошувачка на патувања.
Соодветно пополнување на програмата
За основните патни програми, јакна со полнење од 700 пердуви/пердуви од 90/10 со полнење од 90 до 120 грама во големина L е спецификацијата за работна сила: таа обезбедува вистинска топлина за три сезони по средна пазарна цена. Преминувањето до полнење од 800 намалува приближно 25 грама полнење за еквивалентна топлина и го намалува волуменот на пакувањето за околу една третина, но цената на пердувите се зголемува непропорционално бидејќи сериите со полнење од 800 се поретки. Под полнење од 700, волуменот на пакувањето брзо расте и тврдењето „за пакување“ почнува да се чувствува козметички - јакна со полнење од 600 со полнење од 150 грама сè уште е погодна за малопродажба со вредност, но треба да се продава како „лесна“, а не „ултра лесна“.
Секоја серија на полнење треба да се потврди, а не да се претпоставува. Независни лаборатории како што сеИДФЛтестираат моќност на полнење, состав, број на кислород и заматеност, како и двојно тестирање на примероци низ нивните глобални лаборатории за да ги потврдат резултатите - разумен услов за спецификација чија целосна вредносна понуда се потпира на перформансите на пердувите како што е означено. Побарајте извештаи од тестови на ниво на серија со секоја пратка на големо и наведете ја минималната моќност на полнење во технолошкиот пакет со толеранцијата што вашата инспекција всушност ќе ја спроведе.
4Ултралесни ткаенини од школка и што тие бараат во производството
Ткаенината од школка е втората половина од равенката за пакување, и токму таму лесните програми ја заработуваат својата производствена репутација. Тежината на школката го зголемува волуменот на пакувањето речиси колку и полнењето: преминувањето од школка од 40 gsm на школка од 20 gsm одзема 40 до 60 грама од облеката и видливо го намалува компресираниот сноп.
Избор на негирач
Практичната скала се движи од 7D до 10D за премиум ултралесни јакни, од 15D до 20D за основното ниво за патување и од 30D до 40D за програми со вредност каде што издржливоста и цената водат. Полесното не значи автоматски подобро: 7D најлонот произведува јакна што се пакува во големина на лимон, но се заглавува на безбедносните појаси и патентите. За малопродажба за патување - каде што облеката се пробува постојано и се ракува од стотици клиенти - 15D до 20D рипстоп најлон или полиестер со конструкција отпорна на капки е рационален стандард, со издржлива водоотпорна завршница за изложеност на капки.
Производствени последици од лесното работење
Ултралесните обвивки наметнуваат вистински ограничувања на линијата за шиење. Големината на иглите се намалува на 9 до 11, брзината на шиење се намалува на долги шевови за да се спречи топлината од иглата да ја спои фината преѓа, а притискачките ногарки со ниско триење спречуваат влечење на ткаенината. Густината на бодовите обично е 10 до 12 бодови на сантиметар за шевови отпорни на надолу, а растојанието помеѓу каналите за прошивање е вистинска дизајнерска одлука: потесните канали (6 до 8 сантиметри) го стабилизираат полнењето и спречуваат ладни точки кога јакната се компресира и повторно се крева, додека пошироките канали се креваат подобро и се пакуваат помали. Повеќето успешни патни конструкции имаат канали од 7 до 10 сантиметри како компромис.
| Опција за школка | Тежина (gsm) | Отпорен | Допир на раката | Издржливост | Индекс на трошоци |
|---|---|---|---|---|---|
| 10D рипстоп најлон | 26 до 30 | Одлично | Ултра мек | Ниско — склоно кон заплеткување | 145 |
| 15D тафта најлон | 32 до 36 | Одлично | Меко | Умерено | 125 |
| 20D рипстоп најлон | 38 до 45 | Многу добро | Крцкав | Добро | 110 |
| 20D рипстоп рециклиран полиестер | 40 до 46 | Многу добро | Крцкав | Добро | 118 |
| 30D тафта полиестер | 52 до 60 | Добро | Структурирано | Висок | 100 |
5Дизајнерски карактеристики што навистина им се важни на патниците
Пакетираните програми лесно акумулираат барања за функции; оние што одлучуваат за повторна купување се помалку и вреди да се заштитат во технолошкиот пакет.
Џеб за складирање.Најважната карактеристика. Двостран џеб со патент за раце кој се превртува за да ја проголта целата јакна - вклучувајќи ја и качулката - целосно ја отстранува вреќата за работи, што значи дека нема што да се изгуби и јакна која се пакува за две секунди. Отворот на џебот мора да биде со голема големина (26 сантиметри или повеќе) или корисниците ќе се мачат, а патентот мора да се движи непречено од двата краја бидејќи патниците ја притискаат јакната со една рака.
Качулка и можност за прилагодување.Фиксната, лесно изолирана хауба додава топлина по грам, каква што ниедна друга карактеристика не се совпаѓа со неа, и се компресира рамно. Прилагодливите еластични врвки на работ ја запечатуваат микроклимата од ветер на аеродромските писти и вечерните тераси; двонасочниот преден патент ѝ овозможува на јакната да се вентилира додека седи - мал детаљ што го забележуваат патниците на авионот.
Дисциплина на тежина во тримови.Секој грам во хардверот е грам што мора да се компресира. Патентите со калем со тенка лента, нископрофилните брави за јаже и етикети за пренос на топлина наместо ткаени, секоја ги бричи грамовите без да го промени изгледот. Тестот за тивок квалитет на добро дизајнирана патна пуферка е тоа што украсните рабови исчезнуваат во спецификацискиот лист.
Анатомијата подолу покажува каде се наоѓаат овие карактеристики на верзија подготвена за производство за патување.
Една забелешка за набавката во врска со материјалите: брендовите што вградуваат наратив за одржливост во патничката линија можат да наведатGRS-сертифицирана рециклирана обвивка и поставана истата платформа за пакување - сертифицираната ткаенина додава скромни трошоци и време на испорака, но ја задржува приказната за топлината кон тежината недопрена, а хемиската безбедност на облогите што се блиску до кожата треба да се потврди соОЕКО-ТЕКС СТАНДАРД 100тестирање.
6Тестирање на барањето за компресија пред клиентот да го стори тоа
Тврдењето дека облеката може да се пакува е невообичаено меѓу тврдењата за тоа што клиентите ја тестираат во рок од неколку минути по отпакувањето - компресираат, носат, отпакуваат, оценуваат. Тоа ја прави верификацијата пред испорака неспорна.
Практичен протокол за тестирање
Прво, проверете го полнењето според спецификацијата: моќност на полнење, состав и чистота на секоја серија на големо во независна лабораторија како што е IDFL. Второ, измерете го волуменот на пакувањето на примерок - компресирајте ја јакната во нејзиниот џеб за складирање, стиснете ја под рамна тежина 30 секунди и измерете го волуменот на кутијата за ограничување; треба да биде во рамките на 10 проценти од целта на спецификацијата. Трето, и најважно, извршете проверка за обновување на компресијата: држете ги јакните компресирани 24 и 72 часа, а потоа мерете го обновувањето на долниот дел од телото во интервали. Квалитетно полнење од 700 се обновува во рамките на 90 проценти од оригиналното долниот дел од телото во рок од 24 часа и во суштина целосно во рамките на 72; обновувањето материјално под тоа сигнализира или прекумерна компресија во пакувањето или квалитет на полнење под спецификацијата.
Конзистентноста на големината низ целата серија е важна од истата причина како и во која било програма за големопродажба: тврдењата за спакуван волумен се прават по големина, а кривата на големината што тивко се поместува ќе ја наруши спецификацијата во екстремите. Референца за стандардизирани дефиниции за мерење —ISO 8559-1обезбедува рамка за антропометриско мерење зад означувањето на големината, што ја одржува поставената големина споредлива помеѓу вашите спецификации и просторијата за шаблони на фабриката.
7MOQ, цени и време на испорака за програми што може да се пакуваат
Цените на програмите за пакување се концентрираат на три места: пердувите, ткаенината за обвивка и минутите за шиење. Пердувите со висок полнеж се ценат по грам и по чекор на квалитет - преминувањето од 700 на 800 полнења може да додаде од 15 до 25 проценти на цената на полнење само по себе. Обвивките со фино дениерирање имаат минимум мелница и структура на серија за боење слична на која било програма за ткаенини по нарачка, обично од 800 до 1.500 метри по боја. А шиењето ултралесни обвивки е побавно од конструкцијата со средна тежина, додавајќи реални минути по облека што се прикажуваат во цените на FOB.
Работен пример
Еден оператор за малопродажба на патувања неодамна нарача од нас основна програма од 1.800 парчиња: RDS јакна со полнење од 700 парчиња со тежина од 110 грама, 20D рипстоп обвивка, конструкција со џебови за складирање, три бои. Цената FOB достигна цена од околу 20 проценти над конвенционалната јакна со полнење од 600 парчиња што не може да се пакува од истата фабрика - главно поради квалитетот на јакната и побавното шиење со фина обвивка - но компресираниот профил на испорака ги намали трошоците за превоз по единица доволно за да се надомести околу една третина од таа премија, а малопродажната цена удобно го покриваше остатокот. Компресионното пакување исто така значеше дека програмата се испорачува во помалку картонски кутии, намалувајќи ги трошоците за ракување на дестинацијата на иста обемна основа.
Според времето, програмите за пакување се одвиваат на истиот скелет како и секој OEM пуфер: земање примероци на 10 до 15 дена по рунда, производство на големо 45 до 70 дена по одобрението за пред-производство, плус товар и прозорец за обновување на таванот пред изложување на подот. Социјалната усогласеност треба да се потврди во истата потврда за набавка —амфори БСЦИСертификацијата со именување на вистинското место за производство е основата што повеќето европски и северноамерикански малопродажни партнери ја очекуваат пред да ангажираат добавувач.
PASSION OUTERWEAR е дел од Quanzhou Donghuang Garment Co., Ltd., со повеќе од 20 години искуство во производство и трговија со облека за надворешна употреба, работна облека и облека за греење. Ние градиме пакувани и стандардни програми за пуфери врз основа на сертифицирани синџири на снабдување BSCI, SMETA, GRS и OEKO-TEX, со тежини на полнење и цели за пакуван волумен наведени по големина, а не по стил. Купувачите кои го прошируваат истиот клиент за патување во производи за постудена сезона можат да ја спојат линијата за пакување со нашатаOEM/ODM загреана облекаплатформата — нагреен елекја дели истата лесна логика на слоевитост,греена јакнаслужи за зимски патувања, а корпоративните програми можат да додадатработна облека по нарачкана истата датотека за усогласеност.
Често поставувани прашања
Развивање програма за спакувани пуфери за патување?
PASSION OUTERWEAR произведува лесни јакни за пакување од 300 парчиња, со тежини на полнење по големина, цели за спакуван волумен напишани во спецификацијата, конструкција со џебови за складирање и синџири на снабдување сертифицирани од BSCI, SMETA, GRS и OEKO-TEX. Испратете ни ја вашата целна тежина и спакувана големина - ние ќе одговориме во рок од 24 часа.
Побарајте понуда за пакетна програма Погледнете ја OEM / ODM програмата

