Два броја одлучуваат дали програмата за јакни со пердуви ќе успее комерцијално: моќта на полнење и опсегот на сертификација.Моќта на полнење одредува колку топлина искрено можете да побарате и колку ефикасно ја испорачувате; сертификацијата одредува дали купувачите на мало воопшто ќе го понудат производот. Ова упатство објаснува кои мерки за моќ на полнење, како се разликуваат главните методи на тестирање, како се споредуваат патките и гуските пердуви со еквивалентни квалитети и точно кои документи мора да ги соберете за да го потврдите тврдењето за Стандард за одговорно пердувче од фарма до готова облека.

1Објаснување на моќта на полнење: Што мери бројот

Моќта на полнење е најреференцирана - и најчесто погрешно протолкувана - спецификација кај надворешната облека со пердуви. Таа го мери волуменот, во кубни инчи, што една унца (28,35 грама) пердуви го зафаќа под стандардизирано условување и компресија. Повисоката моќ на полнење значи дека пердувите задржуваат повеќе воздух по единица тежина, што значи повеќе топлина за помал волумен и подобра компресибилност.

Практичната последица е видлива на дијаграмот подолу. При идентична тежина, полнењето со 800 моќност зафаќа приближно 45 проценти повеќе волумен од полнењето со 550 моќност. Тој дополнителен волумен е заробен воздух, а заробениот воздух е она што изолира. Затоа јакната со висока моќност на полнење може да испорача иста топлина како јакната со ниска моќност на полнење, а воедно е значително полесна и помала.

Споредба на волуменот на полнење: Една унца (28,35 g) пердув Волумен (кубни инчи на унца) 550 550 FP Влез патка надолу 650 650 FP Патка/гуска од среден ранг 800 800 FP Премиум гускино пердувче 900 900 FP Степен на експедиција 800 FP задржува околу 45 проценти повеќе воздух од 550 FP при иста тежина Волумен мерен според стандардизирани протоколи за кондиционирање и компресија. Вистинската топлина на облеката зависи и од тежината на полнењето, конструкцијата и прилегањето.

Она што не го мери моќта на полнење е подеднакво важно. Не кажува ништо за тоа колку пердуви има во облеката, како е изработена облеката или колку одговорно е набавена. Тоа се посебни спецификации, а нивното мешање е основната причина за повеќето спорови околу набавката на јакни со пердуви.

2Равенка на топлина: Моќ на полнење помножена со тежина на полнење

Вкупната топлина во пердувеста облека е функција од моќта на полнење помножена со тежината на полнење. Висок број на моќ на полнење со недоволна тежина на полнење произведува лесна јакна која не дава добри резултати на терен; умерена моќ на полнење со голема тежина на полнење произведува топла јакна со пониска цена на материјалот. И двете можат да бидат правилна инженерска одлука во зависност од целната цена и случајот на употреба.

Оваа врска има директна комерцијална импликација. Бидејќи намалувањето на високата моќност на полнење е непропорционално скапо, најисплатливиот начин за додавање топлина често е да се зголеми тежината на полнење при умерена моќност на полнење, наместо да се зголеми моќноста на полнење при фиксна тежина. Брендовите што се насочуваат кон одредена малопродажна цена честопати постигнуваат подобра перцепирана вредност - јакна со вистинска содржина и видливо подвижно држење - со оптимизирање на овој сооднос, наместо само со максимизирање на моќноста на полнење.

Правило за спецификација:Секогаш наведете ја моќноста на полнење и тежината на полнење заедно, по панел и вкупно. Технолошкиот пакет што наведува само „моќност на полнење 800“ ѝ остава на фабриката слобода да ја намали тежината на полнење, а добиената облека ќе се тестира според спецификациите, а ќе има перформанси далеку под очекувањата на купувачот.

3Видови пердуви: патка наспроти гуска, потекло и состав

Оценувањето надолу се оценува според три варијабли: вид, сооднос на состав и клима на потекло. Секоја од нив влијае на перформансите, цената и наративот за одржливост достапен за брендот.

Патка наспроти гуска

Гускиното перје генерално постигнува поголема моќ на полнење од паткиното перје бидејќи гроздовите од гуска се поголеми и поотпорни. Паткиното перје во опсегот од 550 до 650 економски ги покрива повеќето програми од среден пазар, додека гускиното перје доминира во опсегот од 700 и повеќе, каде што премиум позиционирањето и компресибилноста ја оправдуваат цената. Важно е да се напомене дека висококвалитетното паткино перје на 650 може да ги надмине нискоквалитетните гускино перје на 600 - видот е индикатор, а не гаранција, а вистинскиот резултат од тестот за моќ на полнење е пресуден.

Сооднос на составот

Односот изразен како 90/10 или 80/20 го опишува соодносот на гроздовите од пердуви во однос на фрагментите од пердуви и влакна. Повисоката содржина на пердуви значи подобро затегнување и помалку пердуви што минуваат низ ткаенината на школката. Оценките 80/20 се вообичаени во програмите управувани од цената; 90/10 е мејнстрим стандард за надворешна употреба; 95/5 се појавува во премиум и технички линии.

Потекло и клима

Птиците одгледувани во постудени клими имаат тенденција да развиваат погусти, повисоки кластери како природна адаптација, поради што одредени региони за производство имаат премии. Потеклото е исто така важно за сертификацијата: RDS ревизиите започнуваат на фармата, така што инфраструктурата за следливост на изворниот регион директно влијае на тоа колку лесно може да се документира сертифицираниот материјал.

Спецификација за надолу Типична моќност на полнење Карактеристики Позиционирање на програмата
Патка надолу 80/20 500 до 550 Економичен, потежок на допир, поцврста содржина на перото Влез во малопродажба, промотивни програми
Патка надолу 90/10 600 до 650 Балансирана топлина и цена, сигурно снабдување Среден пазар за надворешна и урбана употреба
Гускино пердувче 90/10 700 до 750 Висок лофт, силна компресибилност Премиум активности на отворено, скијање, патување
Гускино пердувче 95/5 800 до 900 Максимален сооднос топлина-тежина, минимално перо Техничка, алпска, експедиција
Рециклирано (по потрошувачка) 600 до 700 Приказна за кружен материјал, сертифицирана од GRS Колекции водени од одржливост

4Стандарди за тестирање: IDFB, EN 12130 и верификација на серијата

Броевите на моќност на полнење се значајни само ако се произведени со признат метод на тестирање. Три рамки доминираат во меѓународната трговија, а нивните резултати не се секогаш директно заменливи.

Водечките методи на тестирање

НаМеѓународно биро за пердуви и пердуви (IDFB)е глобално трговско здружение за индустријата за пердуви и пердуви и развива протоколи за тестирање кои се користат најчесто во меѓународните набавки. IDFB спроведува индустриски истражувања и создава стандарди за тестирање кои го одржуваат интегритетот на производот низ целиот свет. Во Европа, EN 12130 го специфицира методот на пареа за одредување на моќноста на полнење, а резултатите од различни методи може да се разликуваат за истиот материјал - поради што професионален технолошки пакет го именува методот на тестирање заедно со целната вредност.

Независни лаборатории го вршат вистинското тестирање и издаваат извештаи што ги потврдуваат тврдењата на добавувачите.ИДФЛе меѓу најпрепознатливите, работи во повеќе од 20 земји од 1978 година и служи како акредитирано тело за сертификација за стандарди, вклучувајќи GOTS, GRS, RCS, RWS и DOWNPASS. Кога добавувачот наведува моќност на полнење, прашајте која лабораторија и кој метод го произвел бројот.

Параметри надвор од моќноста на полнење

Само полначката моќност не го опишува квалитетот на пердувите. Целосната спецификација ги опфаќа и составот, чистотата и хемиските остатоци - секое со свој стандарден метод и праг на прифатливост.

Параметар Што мери Типичен праг на прифаќање Комерцијален ризик ако се игнорира
Моќ на полнење Ефикасност на поткровје (волумен на унца) Спецификација за усогласување во рамките на +/- 5 проценти Барањата за топлина не успеваат; клиентите враќаат
Композиција Сооднос на грозјето надолу кон пердувите Совпаѓање на наведената оценка (на пр. 90/10) Лажно рекламирање
Заматеност (чистота) Преостаната прашина и честички 500 мм или повисоко Жалби за мирис, загриженост за алергени
Кислороден број Резидуална органска материја 10 мг на 100 г или помалку Микробен раст, мирис при влажно складирање
Содржина на масло и масти Преостанати природни масла Типично под 1,0 до 1,5 проценти Згрутчување, мирис, деградација на таванот
Отпорност на ткаенината Отпорност на пенетрација на влакната на обвивката 15 влакна или помалку (ISO 12132-1) Видливо истекување, поплаки за квалитет
Документациска дисциплина:Побарајте извештаи од тестови на ниво на серија за вашата специфична производствена серија, а не генерички сертификат за способност на фабриката. Сертификат кој опишува што генерално може да произведе добавувачот на полнење не покажува дека пердувите што всушност се испорачани во вашата облека ги исполнуваат спецификациите.

5RDS сертификација: Опсег, синџир на чување и документи

Стандардот за одговорно пердувување стана основно очекување за пердув што се продава во европските и северноамериканските малопродажни канали. Администрирано од Текстилната берза,Одговорен Даун Стандарде доброволен стандард кој има за цел да ја подобри благосостојбата на патките и гуските што се користат за пердуви и им дава на компаниите потврден начин да го знаат потеклото на материјалите во производите што ги купуваат.

Што всушност бара RDS

Основниот услов на стандардот е благосостојбата на животните низ целиот синџир на снабдување, изграден врз Петте слободи за благосостојба на животните и применет од изведување до колење. Од клучно значење е што RDS забранува и кубење живи птици и присилно хранење - секакво отстранување на пердуви или пердуви од живи птици е забрането, како и собирање на перјаници. Професионално тело за сертификација од трета страна врши ревизија на секоја фаза во синџирот на снабдување, почнувајќи од фармата, а документацијата за синџирот на чување го потврдува патот што го поминува сертифицираниот материјал низ сите фази до финалниот производ.

Производите што ги исполнуваат минималните барања може да го носат логото RDS, во согласност со Политиката за барања за стандарди на Textile Exchange. Стандардот е развиен со придонес од земјоделци, експерти за благосостојба на животните, експерти за заштита на земјиштето, добавувачи, брендови и трговци на мало, поради што постигна широка комерцијална прифатеност, наместо да остане нишна сертификација.

RDS синџир на чување: облека од фарма до готова Секоја фаза бара ревизија и документација од трета страна. Празнините го прекинуваат синџирот и го поништуваат барањето. 1. ФАРМА Не е дозволено кубење живи животни Без присилно хранење Ревидирани пет слободи Сертификат за опсег 2. КОЛЕКТОР Ревизија на кланица Сегрегација на материјали Усогласување на волуменот Сертификат за трансакција 3. ПРОЦЕСОР Измијте и стерилизирајте Тестирање на моќност на полнење Влез-излез записи Сертификат за трансакција 4. ПРОИЗВОДИТЕЛ Пополнување и затворање Сертификат за опфат на локација Социјална усогласеност (BSCI) Сертификат за трансакција Отсуството на сертификат за трансакција во која било фаза го прекинува синџирот - конечната облека не може да носи RDS барање. Брендовите се ревидираат врз основа на документација, а не на намера. Проверете ги сертификатите пред производство, а не при испорака. Документи што треба да се соберат за секоја сертифицирана производствена серија: Сертификат за опсег (SC) — годишен, опфаќа секое сертифицирано место, потврдете го истекот на рокот во однос на вашиот производствен период Сертификат за трансакција (TC) — издаден по пратка, ги усогласува сертифицираните количини помеѓу фазите Извештај од тестот за пополнување — ниво на серија, од акредитирана лабораторија, во кој се наведува методот и резултатот Ревизија на социјална усогласеност — amfori BSCI или SMETA, именување на производствениот објект Одобрување на барањето — етикетирањето на производот и маркетиншкиот текст се прегледани во однос на Политиката за стандардни барања

Двата сертификати што се важни

Тимовите за набавки често ги мешаат двата типа документи во RDS системот, а разликата одредува дали барањето ќе преживее ревизија.Сертификат за опсегсе издава годишно на сертифицирана локација и потврдува дека локацијата е ревидирана и има право да ракува со сертифициран материјал.Сертификат за трансакцијасе издава по пратка и го усогласува обемот на сертифициран материјал што поминува од една сертифицирана локација на друга.

Поседувањето на сертификат за опсег е неопходно, но не и доволно. За да се поднесе барање за RDS за готова облека, брендот мора да биде во можност да го произведе синџирот на сертификат за трансакција што ги поврзува готовите производи со сертифицирани фарми. Празнините во тој синџир го поништуваат барањето без оглед на тоа како всушност е набавен материјалот.

6Надвор од RDS: Рециклирано пердувче, GRS и OEKO-TEX

RDS опфаќа новопроизведено пердуви. Програмите изградени на рециклиран материјал, рециклирани ткаенини од школки или гаранција за ограничени супстанции бараат дополнителни или алтернативни сертификати.

Рециклирано надолу и GRS

Рециклираното пердуви — добиено од постелнина и облека по потрошувачката, потоа исчистено и повторно класифицирано — е сертифицирано споредГлобален стандард за рециклирање (GRS)наместо RDS. GRS ги поставува критериумите за сертификација од трета страна на рециклирана содржина и синџир на чување, барајќи минимум 50 проценти рециклирана содржина за етикетирање насочено кон потрошувачите и додавајќи социјални, еколошки и хемиски барања покрај оние во поврзаниот Стандард за барање за рециклирање. Материјалот мора да ја исполнува ISO дефиницијата за рециклирано, а се прифаќаат и пред-потрошувачки и по-потрошувачки влезни податоци.

Рециклираното пердувче обично се движи во опсегот на моќност на полнење од 600 до 700, што го става конкурентно во однос на средноквалитетното девствено пердувче, а воедно ја поддржува и теоријата за циркуларност. IDFB потврди дека неговата ажурирана проценка на животниот циклус ќе ги оценува рециклираните пердуви за прв пат, што го одразува преминот на материјалот во мејнстрим снабдувањето.

Ограничени супстанции на обвивката

Сертификацијата на полнењето не се однесува на ткаенината на школката.ОЕКО-ТЕКС СТАНДАРД 100е најшироко користената рамка за потврдување дека текстилните компоненти се тестирани за штетни супстанции, со примена на глобално стандардизирани критериуми за тестирање од предива до готов производ. Повеќето извозни програми го поврзуваат барањето за сертифицирано полнење со OEKO-TEX тестирана ткаенина, бидејќи малопродажните купувачи обично бараат и двете.

Социјална усогласеност

Сертификацијата на материјалите се однесува на производот; социјалната усогласеност се однесува на фабриката.амфори БСЦИе доминантна рамка за управување со социјални ризици во меѓународните синџири на снабдување со облека, која поддржува ревизија и санација низ работните услови, платите, здравјето и безбедноста и механизмите за жалби. Потврдете дека сертификатот го наведува вистинскиот производствен погон и останува важечки во текот на вашиот производствен прозорец - честа и скапа празнина е сертификат издаден на трговски субјект, а не на фабричкиот кат.

7Како да наведете во вашиот технолошки пакет

Професионалната спецификација за пердуви ги отстранува сите степени на слобода што фабриката инаку би можела да ги искористи за да ги намали трошоците. Следните полиња треба да се појавуваат експлицитно, а не имплицитно.

Поле за спецификација Пример запис Зошто мора да биде експлицитно
Видови и сорта Гускино пердувче, 90/10 Спречува тивка замена со патка или понизок степен
Моќност на полнење и метод на тестирање 700 FP, метод на IDFB Методите се разликуваат; резултатите не се заменливи
Тежина на полнење Тело од 160 г, ракав од 90 г, качулка од 60 г Тежините по панел спречуваат сечење по агли во области со слаба видливост
Ограничувања на чистотата Заматеност минимум 500 mm, број на кислород под 10 Ги контролира мирисите и хигиенските поплаки во влажните пазари
Услов за сертификација RDS сертифициран, потребен е TC по серија Го одредува времето и цената на набавката на материјали
Отпорност на школка ISO 12132-1, 15 влакна или помалку Директно ги контролира враќањата поврзани со протекување
Толеранција на тежина на полнење +/- 5 проценти по панел Дефинира мерливи критериуми за прифаќање при инспекција
Одговорност за тестирање Извештај на ниво на серија од акредитирана лабораторија Појаснува кој плаќа и какви докази се доставуваат

8Пет стапици при набавка и како да ги избегнете

1. Одредување на моќноста на полнење без тежина на полнење

Најчестата и најскапа грешка. Добавувачот може да испорача моќност на полнење од 800 во количина далеку под онаа што е потребна за облеката, а материјалот сепак ќе се тестира според спецификацијата, додека јакната не ги исполнува очекувањата. Секогаш наведете ги тежините на полнење по панел со експлицитна толеранција и проверете ги тежините за време на инспекцијата во линија, а не само при конечната инспекција.

2. Прифаќање на генерички сертификати наместо документација за серијата

Сертификатот за општа способност на мелницата не докажува ништо за вашата производствена серија. Побарајте извештаи за тестирање на ниво на серија во кои ќе бидат наведени методот на тестирање и резултатот, и побарајте сертификати за трансакција што го усогласуваат вашиот специфичен обем на нарачка. Вградете го овој услов во нарачката за да биде договорно извршлив, а не како барање од љубезност.

3. Додавање барања за сертификација по земање примероци

Дополнителното вклопување на барање од RDS или GRS на веќе одобрен примерок наметнува повторно снабдување со полнење, а често и со ткаенината на обвивката, додавајќи три до пет недели и поништувајќи ја основата на трошоците за одобрениот примерок. Одлучете го опсегот на сертификација за време на фазата на спецификација, пред да се исече првиот примерок.

4. Претпоставувајќи дека фабриката е сертифицираниот субјект

Сертификатите често се издаваат на трговска компанија додека производството се одвива во неревидиран партнерски објект. Потврдете дека сертификатот за обем го наведува местото на производство, проверете ја адресата со објектот што сте го посетиле или ревидирале и потврдете дека датумите на важење го опфаќаат вашиот производствен период.

5. Прекумерно компресирање за заштеда на товар

Компресивното пакување значително го намалува обемот на товар за облека од пердуви, што ја прави привлечна. Сепак, продолжената прекумерна компресија може да го израмни просторот и да го одложи враќањето на материјалот, создавајќи облека што изгледа недоволно наполнета при пристигнувањето. Договорете се за максимален сооднос на компресија и дозволете време за враќање на материјалот пред фотографирање, презентација во изложбен салон или малопродажна дистрибуција.

PASSION OUTERWEAR е дел од Quanzhou Donghuang Garment Co., Ltd., со повеќе од 20 години искуство во производство на облека за надворешна употреба, работна облека и облека за греење за извозни пазари. Ние набавуваме RDS-сертифицирана и GRS-сертифицирана облека преку документирани синџири на сертификати за трансакции, спроведуваме тестирање на полнење на ниво на серија преку акредитирани лаборатории од трети страни и одржуваме синџири на снабдување сертифицирани од BSCI, SMETA, GRS и OEKO-TEX. Заедно со горна облека, произведуваме и облека за надворешна употреба.работна облека по нарачкаиоблека со греење по нарачка, вклучувајќигреена јакнапрограми што комбинираат изолација со активни системи за греење.

Често поставувани прашања

Која моќност на полнење треба да ја наведам за мојата ценовна точка?
За влез во малопродажбата на среден пазар, моќноста на полнење од 550 до 650 со голема тежина на полнење обично ја дава најдобрата перцепирана вредност. За премиум позиционирање на отворено и скијање, моќноста на полнење од 700 до 750 ги балансира перформансите и цената. Над моќноста на полнење од 800, цената на материјалот нагло расте и генерално е оправдана само за технички, алпски или експедициски производи каде што тежината и компресибилноста се главните продажни точки. Во секој случај, наведете ја тежината на полнење заедно со моќноста на полнење - комбинацијата ја одредува топлината, а не само бројот на моќноста на полнење.
Дали RDS сертификацијата е задолжителна за продажба на пердувести јакни во Европа?
RDS е доброволен стандард, а не законски услов. Сепак, многу европски трговци на мало и сè поголем број купувачи од Северна Америка бараат документирано одговорно снабдување како услов за котирање, што го прави комерцијално задолжително во пракса за брендовите што продаваат преку тие канали. Одделно, прописите за благосостојба на животните и длабинска анализа во неколку јурисдикции се заоструваат, па затоа насоката на движење фаворизира документирана сертификација без оглед на моменталните законски минимуми.
Како да проверам дали сертификатот за трансакција е автентичен?
Сертификатите за трансакции се издаваат од акредитирани тела за сертификација од трети страни и носат број на сертификат, тело кое ги издало и период на важење. Проверете го бројот директно кај телото кое ги издало, потврдете дека описот на производот и количините се совпаѓаат со вашата нарачка и проверете дали имињата на продавачот и купувачот одговараат на вистинските страни во вашата трансакција. Телата за сертификација одржуваат канали за верификација за оваа намена, а проверката трае неколку минути - вреди да се изврши пред да поднесете барање, а не откако купувачот на мало ќе го оспори.
Дали рециклираните пердуви можат да добијат RDS сертификат?
Не. RDS опфаќа новопроизведено перје со ревизија на благосостојбата на животните на ниво на фарма, а не опфаќа рециклиран материјал. Рециклираното перје е сертифицирано според Глобалниот стандард за рециклирање, кој ја потврдува рециклираната содржина во однос на дефиницијата ISO и бара минимум 50 проценти рециклирана содржина за етикетирање насочено кон потрошувачите. Дел од рециклираното перје потекнува од RDS-сертифицирани производи по потрошувачката, но добиениот рециклиран материјал носи GRS барање, а не RDS барање. Означувањето на вашиот производ мора да се совпаѓа со сертификатот што го поседувате.
Зошто резултатите од моќноста на полнење се разликуваат помеѓу лабораториите?
Моќта на полнење е чувствителна на употребениот метод на кондиционирање и компресија. Прописите за тестирање на IDFB и европскиот метод на кондиционирање со пареа EN 12130 можат да дадат различни резултати за истиот материјал, а подготовката на примерокот воведува дополнителни варијации. Затоа професионалниот технолошки пакет го именува методот на тестирање заедно со целната вредност и зошто споровите се решаваат со повторно тестирање на именуваниот метод во договорена лабораторија, а не со споредување на броеви од различни методи.
Колку RDS сертификацијата додава на единечната цена и времето на испорака?
Сертифицираното пердувче обично носи премија за материјал во однос на еквивалентните несертифицирани сорти, а процесот на документација додава административни трошоци во секоја фаза од синџирот на снабдување. Во однос на времето на подготовка, очекувајте дополнителни две до четири недели за набавка на материјали и издавање на сертификат за трансакција, особено ако купувате постоечка сертифицирана серија, наместо да нарачувате посебна. Трошокот обично се надоместува преку подобрено прифаќање на малопродажбата и намален ризик од штети, но треба да се моделира во вашата цена од самиот почеток, а не да се открие за време на производството.
Што се случува ако мојот добавувач не може да издаде Сертификат за трансакција?
Без сертификат за трансакција што ја опфаќа вашата специфична серија, не можете да поднесете барање за RDS за готовата облека, дури и ако пердувите во пракса биле одговорно набавени. Синџирот на чување е документарен по природа. Доколку добавувачот не може да го достави сертификатот, вашите опции се да го продадете производот без сертифицирано барање или повторно да го набавите полнењето - и двете се многу поскапи од проверката на барањата за документација во нарачката пред да започне производството.
Феникс Сие
Феникс Сие
GM | КУАНЖОУ ПАСИОН КЛОТИНГ
20 години производство на облека за надворешна употреба, работна облека и облека за греење. Сертифицирано од BSCI, SMETA, GRS, OEKO-TEX и VF Corporation. Поврзете се наLinkedIn.

Ви треба документирано, сертифицирано досие за вашата следна програма?

PASSION OUTERWEAR има RDS и GRS сертифицирани низ сите синџири на сертификати за трансакции, со тестирање на полнење на ниво на серија и BSCI ревидирано производство. Испратете ни ја вашата спецификација или целна моќност на полнење - ние одговараме во рок од 24 часа со опции за материјали и препораки за трошоци.

Барање за опции за нарачки Погледнете ја OEM / ODM програмата